NISSAN Terrano II 3 Doors 2.4L 5MT AWD (118 HP)
1996–2000
117
bhp
Power
13.7
s
0–100 km/h
19.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2389cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 117bhp |
| Power | 87kW |
| Torque | 191Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 13.7s |
| Top Speed | 160km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.8mpg |
| Combined | 11.9L/100km |
| Urban | 15.2L/100km |
| Extra-Urban | 10.1L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4181mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1829mm |
| Wheelbase | 2449mm |
| Kerb Weight | 1595kg |
| Boot Capacity | 334L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/75R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |