NISSAN Terrano II 3 Doors 2.7L TD 5MT (125 HP)
2002–2006
123
bhp
Power
15.7
s
0–100 km/h
96
mph
Top Speed
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2664cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 123bhp |
| Power | 92kW |
| Torque | 278Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 15.7s |
| Top Speed | 154km/h |
| Top Speed | 96mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.6L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4249mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1808mm |
| Wheelbase | 2449mm |
| Kerb Weight | 1685kg |
| Boot Capacity | 334L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/70R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |