NISSAN Terrano II 3 Doors 2.7L TD 5MT AWD (100 HP)
1993–1996
99
bhp
Power
19
s
0–100 km/h
90
mph
Top Speed
21.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2663cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 99bhp |
| Power | 73.5kW |
| Torque | 221Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 19s |
| Top Speed | 145km/h |
| Top Speed | 90mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.6mpg |
| Combined | 10.9L/100km |
| Urban | 12L/100km |
| Extra-Urban | 8.5L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4100mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1801mm |
| Wheelbase | 2449mm |
| Kerb Weight | 1743kg |
| Boot Capacity | 334L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/80Sr15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |