NISSAN Terrano II 3 Doors 3.0L TDi 5MT (154 HP)
2002–2006
152
bhp
Power
13.3
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
26.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2953cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 152bhp |
| Power | 113kW |
| Torque | 304Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 13.3s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.7mpg |
| Combined | 8.8L/100km |
| Urban | 11.3L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4249mm |
| Width | 1758mm |
| Height | 1808mm |
| Wheelbase | 2449mm |
| Kerb Weight | 1753kg |
| Boot Capacity | 334L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/70R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |