NISSAN Terrano II 5 Doors 2.4L 5MT (124 HP)
1993–1996
122
bhp
Power
14
s
0–100 km/h
99
mph
Top Speed
20.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2389cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 122bhp |
| Power | 91kW |
| Torque | 197Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 14s |
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.6mpg |
| Combined | 11.4L/100km |
| Urban | 13.3L/100km |
| Extra-Urban | 8.7L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4580mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1808mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1781kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/80Sr15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |