NISSAN Terrano II 5 Doors 2.7L D 5MT (101 HP)
1993–1996
99
bhp
Power
19.9
s
0–100 km/h
90
mph
Top Speed
23.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2664cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 99bhp |
| Power | 74kW |
| Torque | 221Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 19.9s |
| Top Speed | 145km/h |
| Top Speed | 90mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.3mpg |
| Combined | 10.1L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4580mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1808mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1898kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/80Sr15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |