NISSAN Terrano II 5 Doors 2.7L TDi 5MT (125 HP)
1996–2000
123
bhp
Power
16.7
s
0–100 km/h
22.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2664cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 123bhp |
| Power | 92kW |
| Torque | 278Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 16.7s |
| Top Speed | 155km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.4mpg |
| Combined | 10.5L/100km |
| Urban | 12.5L/100km |
| Extra-Urban | 9.3L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4661mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1849mm |
| Wheelbase | 2449mm |
| Kerb Weight | 1850kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/75R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |