NISSAN Terrano 1.5L dCI 2WD 5MT (85 HP)
2013–
84
bhp
Power
48
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1461cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 84bhp |
| Power | 63kW |
| Torque | 201Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 48mpg |
| Combined | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4331mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1671mm |
| Wheelbase | 2672mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |