NISSAN Tiida/Versa Sedan 1.6L CVT FWD (109 HP)
2011–
107
bhp
Power
35
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 107bhp |
| Power | 80kW |
| Torque | 145Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Urban | 7.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4455mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1514mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1107kg |
| Boot Capacity | 422L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |