NISSAN Tiida/Versa Sedan 1.6L CVT FWD (122 HP)
2019–2022
120
bhp
Power
35
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 120bhp |
| Power | 89.7kW |
| Torque | 155Nm |
Transmission
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Urban | 7.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4496mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1455mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1202kg |
| Boot Capacity | 416L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |