NISSAN Tiida/Versa 1.5L 16V 4AT FWD (108 HP)
2006–2018
107
bhp
Power
118
mph
Top Speed
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 107bhp |
| Power | 80kW |
| Torque | 148Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4206mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1534mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1100kg |
| Boot Capacity | 479L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |