NISSAN Tiida/Versa 1.5L dCi 6MT FWD (105 HP)
2006–2018
105
bhp
Power
11.3
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
45.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1461cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 105bhp |
| Power | 78kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.3s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 45.2mpg |
| Combined | 5.2L/100km |
| Urban | 6L/100km |
| Extra-Urban | 4.8L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4303mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1534mm |
| Wheelbase | 2596mm |
| Kerb Weight | 1314kg |
| Boot Capacity | 479L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |