NISSAN Tiida/Versa 1.6L 16V 5MT FWD (112 HP)
2006–2018
110
bhp
Power
10.4
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
34.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 110bhp |
| Power | 82kW |
| Torque | 152Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.4s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.1mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Urban | 8.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4303mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1534mm |
| Wheelbase | 2596mm |
| Kerb Weight | 1100kg |
| Boot Capacity | 479L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |