NISSAN Tiida/Versa 1.8L 16V 5MT FWD (112 HP)
2006–2018
126
bhp
Power
10.4
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
30.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1798cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 126bhp |
| Power | 94kW |
| Torque | 168Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.4s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.2mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
| Urban | 10.1L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4303mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1534mm |
| Wheelbase | 2596mm |
| Kerb Weight | 1232kg |
| Boot Capacity | 479L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |