NISSAN Titan Crew Cab 5.6L V8 7AT AWD (390 HP)
2016–2019
390
bhp
Power
17
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5552cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 390bhp |
| Power | 290.8kW |
| Torque | 534Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17mpg |
| Combined | 13.8L/100km |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 11.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5794mm |
| Width | 2019mm |
| Height | 1915mm |
| Wheelbase | 3551mm |
| Kerb Weight | 2498kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/70R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |