NISSAN Titan King Cab 5.6 V8 RWD 5AT (317 HP)
2009–2015
316
bhp
Power
12
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5552cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 316bhp |
| Power | 236kW |
| Torque | 522Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 12mpg |
| Urban | 19.6L/100km |
| Extra-Urban | 13.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5705mm |
| Width | 2019mm |
| Height | 1933mm |
| Wheelbase | 3551mm |
| Kerb Weight | 1027kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P265/70 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |