NISSAN Titan King Cab 5.6L V8 (317 HP)
2004–2009
312
bhp
Power
16
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5552cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 312bhp |
| Power | 233kW |
| Torque | 522Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16mpg |
| Combined | 14.7L/100km |
| Urban | 16.8L/100km |
| Extra-Urban | 13.1L/100km |
| Fuel Tank | 104L |
Dimensions & Weight
| Length | 5695mm |
| Width | 2002mm |
| Height | 1946mm |
| Wheelbase | 3551mm |
| Kerb Weight | 2253kg |
| Boot Capacity | 1608L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/75R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |