NISSAN Titan XD Crew Cab 5.0L V8 6AT AWD (310 HP)
2015–2019
310
bhp
Power
18
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4981cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 310bhp |
| Power | 231.2kW |
| Torque | 752Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18mpg |
| Combined | 13.1L/100km |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 11.2L/100km |
| Fuel Tank | 98L |
Dimensions & Weight
| Length | 6187mm |
| Width | 2050mm |
| Height | 1989mm |
| Wheelbase | 3851mm |
| Kerb Weight | 3292kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/60R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |