NISSAN X-Trail (T30) 2.2L dCi 6MT FWD (136 HP)
2003–2007
134
bhp
Power
11.2
s
0–100 km/h
33.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2184cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 314Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.2s |
| Top Speed | 180km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.1mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Urban | 8.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4509mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1679mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1490kg |
| Boot Capacity | 411L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/70R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |