NISSAN X-Trail (T30) 2.5L 16V 4AT AWD (165 HP)
2003–2007
162
bhp
Power
11.1
s
0–100 km/h
111
mph
Top Speed
24.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2488cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 162bhp |
| Power | 121kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Performance
| 0–100 km/h | 11.1s |
| Top Speed | 179km/h |
| Top Speed | 111mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.5mpg |
| Combined | 9.6L/100km |
| Urban | 12.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.9L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4509mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1679mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1490kg |
| Boot Capacity | 411L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |