NISSAN X-Trail (T31) 2.0L 16V 6MT (141 HP)
2007–2013
139
bhp
Power
11.1
s
0–100 km/h
27
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 139bhp |
| Power | 104kW |
| Torque | 196Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.1s |
| Top Speed | 184km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27mpg |
| Combined | 8.7L/100km |
| Urban | 11.1L/100km |
| Extra-Urban | 7.3L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4630mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1679mm |
| Wheelbase | 2629mm |
| Kerb Weight | 1482kg |
| Boot Capacity | 479L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |