NISSAN X-Trail (T31) 2.0L dCi 6MT AWD (150 HP)
2007–2013
148
bhp
Power
11.2
s
0–100 km/h
33.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 11.2s |
| Top Speed | 188km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.1mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Urban | 8.7L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4630mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1679mm |
| Wheelbase | 2629mm |
| Kerb Weight | 1625kg |
| Boot Capacity | 479L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |