NISSAN X-Trail (T31) 2.0L dCi 6MT AWD (173 HP)
2007–2013
170
bhp
Power
10
s
0–100 km/h
31.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 170bhp |
| Power | 127kW |
| Torque | 360Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 10s |
| Top Speed | 200km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.8mpg |
| Combined | 7.4L/100km |
| Urban | 9.3L/100km |
| Extra-Urban | 6.3L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4630mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1679mm |
| Wheelbase | 2629mm |
| Kerb Weight | 1651kg |
| Boot Capacity | 479L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |