NISSAN X-Trail (T31) 2.5L 16V 6MT AWD (169 HP)
2007–2013
166
bhp
Power
9.8
s
0–100 km/h
24.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2488cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 166bhp |
| Power | 124kW |
| Torque | 233Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.8s |
| Top Speed | 194km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.5mpg |
| Combined | 9.6L/100km |
| Urban | 13L/100km |
| Extra-Urban | 7.7L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4630mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1679mm |
| Wheelbase | 2629mm |
| Kerb Weight | 1544kg |
| Boot Capacity | 479L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |