NISSAN X-Trail (T32) 1.6L dCi CVT FWD (130 HP)
2014–2017
127
bhp
Power
11.4
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
46.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 127bhp |
| Power | 95kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.4s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 46.1mpg |
| Combined | 5.1L/100km |
| Urban | 5.8L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4641mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1709mm |
| Wheelbase | 2705mm |
| Kerb Weight | 1615kg |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |