NISSAN X-Trail (T32) 1.6L DIG-T 6MT FWD (163 HP)
2017–2022
161
bhp
Power
9.7
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
37.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 161bhp |
| Power | 119.9kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.7s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.9mpg |
| Combined | 6.2L/100km |
| Urban | 7.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4689mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1740mm |
| Wheelbase | 2705mm |
| Boot Capacity | 566L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P225/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |