NISSAN X-Trail (T32) 2.0L 6MT FWD (144 HP)
2017–2022
142
bhp
Power
11.1
s
0–100 km/h
114
mph
Top Speed
28.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 142bhp |
| Power | 105.9kW |
| Torque | 200Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.1s |
| Top Speed | 183km/h |
| Top Speed | 114mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.7mpg |
| Combined | 8.2L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4689mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1740mm |
| Wheelbase | 2705mm |
| Kerb Weight | 1425kg |
| Boot Capacity | 566L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P225/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |