NISSAN X-Trail (T32) 2.0L dCi CVT AWD (177 HP)
2017–2022
175
bhp
Power
9.6
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
42
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 175bhp |
| Power | 130.2kW |
| Torque | 380Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.6s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42mpg |
| Combined | 5.6L/100km |
| Urban | 6.2L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4689mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1740mm |
| Wheelbase | 2705mm |
| Boot Capacity | 566L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P225/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |