NISSAN X-Trail (T32) 2.5L CVT AWD (171 HP)
2017–2022
169
bhp
Power
10.3
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
28.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2488cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 169bhp |
| Power | 125.8kW |
| Torque | 226Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
Performance
| 0–100 km/h | 10.3s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.3mpg |
| Combined | 8.3L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4689mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1740mm |
| Wheelbase | 2705mm |
| Kerb Weight | 1549kg |
| Boot Capacity | 566L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P225/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |