NISSAN X-Trail 1.5L VC-T e-Power 1AT FWD (204 HP)
2022–
156
bhp
Power
8
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
40.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1497cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 156bhp |
| Power | 116.2kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 1 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 40.6mpg |
| Combined | 5.8L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4681mm |
| Width | 2065mm |
| Height | 1725mm |
| Wheelbase | 2705mm |
| Boot Capacity | 586L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/60 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |