NISSAN X-Trail 1.5L VC-T MHEV Xtronic (163 HP) 7 Seat
2022–
1443
bhp
Power
9.6
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
33.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1497cc |
| Cylinders | 3 |
| Power | 1443bhp |
| Power | 1076kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.6s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.1mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4681mm |
| Width | 2065mm |
| Height | 1725mm |
| Wheelbase | 2705mm |
| Boot Capacity | 484L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/60 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |