NISSAN XTerra 2.4L 16V 5MT (143 HP)
2002–2005
141
bhp
Power
14.2
s
0–100 km/h
103
mph
Top Speed
21.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2389cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 141bhp |
| Power | 105kW |
| Torque | 206Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.2s |
| Top Speed | 166km/h |
| Top Speed | 103mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.2mpg |
| Combined | 11.1L/100km |
| Urban | 14.3L/100km |
| Extra-Urban | 11.7L/100km |
| Fuel Tank | 73L |
Dimensions & Weight
| Length | 4521mm |
| Width | 1788mm |
| Height | 1885mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1620kg |
| Boot Capacity | 1260L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/70 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |