NISSAN XTerra 3.3L V6 5MT AWD (180 HP)
2002–2005
177
bhp
Power
14
s
0–100 km/h
119
mph
Top Speed
17
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3275cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 177bhp |
| Power | 132kW |
| Torque | 274Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 14s |
| Top Speed | 192km/h |
| Top Speed | 119mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17mpg |
| Combined | 13.8L/100km |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 12.7L/100km |
| Fuel Tank | 73L |
Dimensions & Weight
| Length | 4521mm |
| Width | 1788mm |
| Height | 1885mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1620kg |
| Boot Capacity | 1260L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/70 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |