NISSAN XTerra 3.3L V6 Supercharged 5MT AWD (210 HP)
2002–2005
208
bhp
Power
10
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
16.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3275cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 208bhp |
| Power | 155kW |
| Torque | 334Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 10s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.4mpg |
| Combined | 14.3L/100km |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 13.1L/100km |
| Fuel Tank | 73L |
Dimensions & Weight
| Length | 4521mm |
| Width | 1788mm |
| Height | 1885mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1835kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/65R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |