NISSAN XTerra 4.0 V6 6MT AWD (265 HP)
2005–2008
264
bhp
Power
17
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3954cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 264bhp |
| Power | 197kW |
| Torque | 385Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17mpg |
| Combined | 13.8L/100km |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 11.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4539mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1902mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1882kg |
| Boot Capacity | 997L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/70R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |