NISSAN XTerra 4.0L 5AT (261 HP)
2009–2015
257
bhp
Power
19
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3954cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 257bhp |
| Power | 192kW |
| Torque | 381Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19mpg |
| Combined | 12.4L/100km |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 10.7L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4768mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1902mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1882kg |
| Boot Capacity | 1860L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |