NISSAN Z 3.0L V6 9AT (400 HP)
2021–
395
bhp
Power
Engine
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 395bhp |
| Power | 294.2kW |
| Torque | 475Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4379mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1316mm |
| Wheelbase | 2550mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45/R18 9J |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |