OLDSMOBILE 442 Convertible 7.5L 4MT (365 HP)
1970–1971
360
bhp
Power
Engine
| Displacement | 7456cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 360bhp |
| Power | 268.5kW |
| Torque | 678Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 5161mm |
| Width | 1935mm |
| Height | 1341mm |
| Wheelbase | 2845mm |
| Kerb Weight | 1672kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | G70 X 14 |
| Front Brakes | 9.5 In Disks |
| Rear Brakes | 9.5 In Disks |