OLDSMOBILE Alero sedan 3.4L V6 4AT (170 HP)
1999–2004
169
bhp
Power
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3350cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 169bhp |
| Power | 126kW |
| Torque | 271Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4742mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1384mm |
| Wheelbase | 2718mm |
| Kerb Weight | 1364kg |
| Boot Capacity | 413L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P215/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |