OLDSMOBILE Aurora 3.5L V6 4AT FWD (215 HP)
2000–2003
215
bhp
Power
8
s
0–100 km/h
126
mph
Top Speed
17
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3473cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 215bhp |
| Power | 160kW |
| Torque | 353Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8s |
| Top Speed | 203km/h |
| Top Speed | 126mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17mpg |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5062mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1645kg |
| Boot Capacity | 422L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |