OLDSMOBILE Aurora 4.0L V8 4AT FWD (250 HP)
2000–2003
250
bhp
Power
135
mph
Top Speed
15
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3995cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 250bhp |
| Power | 186.4kW |
| Torque | 353Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 217km/h |
| Top Speed | 135mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15mpg |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 10.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5062mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1725kg |
| Boot Capacity | 422L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |