OLDSMOBILE Bravada 4.2L 4AT AWD (270 HP)
2001–2004
270
bhp
Power
14
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4195cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 270bhp |
| Power | 201kW |
| Torque | 373Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14mpg |
| Urban | 16.8L/100km |
| Extra-Urban | 12.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4872mm |
| Width | 1915mm |
| Height | 1892mm |
| Wheelbase | 2870mm |
| Kerb Weight | 2099kg |
| Boot Capacity | 1127L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P245/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |