OLDSMOBILE Cutlass S 5.7
1975–
Engine
| Displacement | 5735cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
Transmission
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 5641mm |
| Width | 2019mm |
| Height | 1356mm |
| Wheelbase | 3150mm |
| Kerb Weight | 1948kg |
1975–
| Displacement | 5735cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
| Length | 5641mm |
| Width | 2019mm |
| Height | 1356mm |
| Wheelbase | 3150mm |
| Kerb Weight | 1948kg |