OLDSMOBILE Intrigue 3.8L V6 4AT FWD (197 HP)
1997–2002
194
bhp
Power
126
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 3791cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 194bhp |
| Power | 145kW |
| Torque | 298Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 203km/h |
| Top Speed | 126mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4968mm |
| Width | 1869mm |
| Height | 1438mm |
| Wheelbase | 2769mm |
| Kerb Weight | 1624kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |