OLDSMOBILE Silhouette 3.4L V6 4AT (185 HP)
1996–2004
185
bhp
Power
11.4
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
19
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3350cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 185bhp |
| Power | 138kW |
| Torque | 210Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.4s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19mpg |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5116mm |
| Width | 1834mm |
| Height | 1730mm |
| Wheelbase | 3048mm |
| Kerb Weight | 1791kg |
| Boot Capacity | 685L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/70 R15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |