OLDSMOBILE Toronado 7.5
1971–1978
266
bhp
Power
130
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 7467cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 266bhp |
| Power | 198kW |
| Torque | 508Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Dimensions & Weight
| Length | 5591mm |
| Width | 2024mm |
| Height | 1389mm |
| Wheelbase | 3104mm |
| Kerb Weight | 2078kg |