OPEL Agila 1.0L 12V 5MT (58 HP)
2000–2003
58
bhp
Power
18
s
0–100 km/h
37.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 973cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 58bhp |
| Power | 43kW |
| Torque | 85Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 18s |
| Top Speed | 142km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.3mpg |
| Combined | 6.3L/100km |
| Urban | 7.5L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3500mm |
| Width | 1621mm |
| Height | 1699mm |
| Wheelbase | 2360mm |
| Kerb Weight | 915kg |
| Boot Capacity | 241L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/65 R14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |