OPEL Agila 1.0L 12V 5MT FWD (60 HP)
2003–2007
59
bhp
Power
17.7
s
0–100 km/h
40.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 973cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 59bhp |
| Power | 44kW |
| Torque | 88Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 17.7s |
| Top Speed | 145km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 40.5mpg |
| Combined | 5.8L/100km |
| Urban | 7L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3500mm |
| Width | 1621mm |
| Height | 1699mm |
| Wheelbase | 2360mm |
| Kerb Weight | 940kg |
| Boot Capacity | 241L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/65 R14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |