OPEL Agila 1.0L ecoFLEX 5MT (68 HP)
2008–2015
67
bhp
Power
14.7
s
0–100 km/h
99
mph
Top Speed
50
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 996cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 67bhp |
| Power | 50kW |
| Torque | 89Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.7s |
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 50mpg |
| Combined | 4.7L/100km |
| Urban | 4.2L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3739mm |
| Width | 1928mm |
| Height | 2360mm |
| Wheelbase | 2362mm |
| Kerb Weight | 1050kg |
| Boot Capacity | 227L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70 R14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |