OPEL Agila 1.2L 16V 5MT (75 HP)
2000–2003
74
bhp
Power
13.5
s
0–100 km/h
96
mph
Top Speed
36.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1199cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 110Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.5s |
| Top Speed | 154km/h |
| Top Speed | 96mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.2mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Urban | 8L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3500mm |
| Width | 1621mm |
| Height | 1699mm |
| Wheelbase | 2360mm |
| Kerb Weight | 930kg |
| Boot Capacity | 238L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/65 R14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |